top of page

ניקוי רעלים - למה ואיך ?

הסביבה שלנו בעולם המודרני עתירה בחומרים רעילים. חומר רעיל הוא למעשה כל חומר שהגוף אינו זקוק לו, ושיכול להפריע ולשבש את פעילות הגוף. יש לנו מערכות פינוי יעילות שעובדות כל הזמן על מנת לפנות את הרעלים מגופינו. הכבד מפנה רעלים דרך הצואה, הריאות דרך הנשימה, העור דרך ההזעה, הכליות דרך השתן, הלימפה דרך דרכי הלימפה.

חלק מהרעלים מנוטרלים ומתפנים מגופינו. יחד עם זאת, חלק מהרעלים לא מצליחים להתפנות, כי איברי הפינוי לא מצליחים לעמוד בעומס הרעלים שאנו חשופים להם בחברה המתועשת של ימינו. כתוצאה מכך, רעלים רבים מצטברים בכבד, בכליות, ברקמת השומן ובמפרקים.

מקורות עיקריים לרעלים:

* מזון: חומרי הדברה, חומרים משמרים, חומרי טעם וריח, שומנים מוקשים, ממתיקים מלאכותיים,הורמונים, אנטיביוטיקה, ניטריטים. חומרים אלו נמצאים בחלב ומוצריו, בקר, חטיפים, ממתקים, מזונות מעושנים ומזונות תעשייתיים בכלל.

זיהום אוויר וקרינה * 

מי השתייה שמחלחלים אליהם חומרים מזהמים * 

מוצרי קוסמטיקה והגיינה * 

חומרי ניקוי לבית * 

תרופות - מעמיסות על הכבד ומחלישות אותו * 

עצירות - גורמת להצטברות של צואה במעי הגס וברקטום, שמובילה להתרבות של חיידקים ולתסיסה * 

סטרס, דאגות, כעסים, מחשבות שליליות– כולם גורמים לשחרור רעלים בגוף * 

* חוסר פעילות גופנית – גורמת לירידה בתפקוד הכבד, הלימפה והמעי הגס ולכן לירידה ביכולתם לנטרל   ולפנות רעלים מהגוף

 

לאורך זמן, הצטברות הרעלים בתאים גורמת להתפתחות של מחלות כרוניות שמתבטאות בסימפטומים כמו עייפות, בעיות שינה, אלרגיות, גזים, כאבי בטן, עצירות, קנדידה, דלקות חוזרות, נגעים עוריים, כולסטרול גבוה, יתר לחץ דם, סוכרת, כאבי ראש, עצבנות ועוד. סרטן הוא מצב קיצוני של עומס רעלים בגוף.

בתהליך של ניקוי רעלים (דה טוקסיפיקציה) אוכלים תזונה טבעית, לא אלרגנית וכזו שמפחיתה דלקתיות בגוף. תזונה כזו מקלה מאד על תהליך העיכול ומאפשרת לאיברי הפינוי להוציא רעלים שהצטברו בתאי הגוף לאורך זמן.

סוגים של ניקוי רעלים

ניקוי מיצים- ניקוי מסוג זה מבוסס על שתיית מיצי ירקות ופירות שנותנים לגוף כמויות גדולות ויטמינים, מינרלים, אנטי אוקסידנטים ואנזימים שמשתתפים בתהליכי ההניקוי בגוף.

שיטת ניקוי לפי אן וגינור – בה אוכלים מאכלים המבוססים על ירקות ומעט פירות, בעיקר חיים או מיובשים בטמפרטורות נמוכות.

שיטת "מונודיאט" – מבוססת על אכילת סוג אחד של מזון, דבר שמאפשר תהליך עיכול קל ומהיר, שמפנה אנרגיה למערכות הניקוי לנקות רעלים מהרקמות.

ניקוי כבד על בסיס אורז – ניקוי שיש לו מספר גירסאות, כשהמכנה המשותף הוא תזונה צמחונית על בסיס אורז מלא שהינו היפואלרגני (לא אלרגני), דל בשומן ובחלבון, מכיל סיבים תזונתיים שעוזרים לתהליכי הפינוי, וויטמיני B שדרושים לתפקוד תקין של מערכת העצבים.  

שטיפת מעיים (הידרוקולון) – מאפשרת יציאה של פסולת מהמעי. יכולה לתמוך בתהליך ניקוי רעלים במידה והיא משולבת יחד עם תהליך של ניקוי תזונתי.

סוג הניקוי צריך להיות מותאם לאדם, למצבו הבריאותו ולאורח החיים שלו. חשוב לציין שניקוי רעלים לא מתאים לכל אחד ובכל מצב. לא מתאים לעשות ניקוי רעלים בהריון שכן רעלים שיוצאים לדם בתהליך הניקוי יכולים לעבור לעובר דרך השילייה. גם נשים מניקות לא יכולות לעשות ניקוי, שכן אותם רעלים יכולים להגיע לתינוק דרך חלב האם. בנוסף, יש לנקוט זהירות או להימנע מניקוי עבור אנשים עם משקל נמוך, אנשים שנוטלים תרופות רבות או אנשים במצבי חולשה גדולה. בכל מקרה, מומלץ מאד לעשות ניקוי בהנחיה של איש מקצוע, על מנת לקבל הנחיות מקצועיות ולהתאים את הניקוי למצבו הבריאותי והנפשי של האדם.

צמחי מרפא שמעודדים דה טוקס

לצד התזונה, חשוב לשלב צמחי מרפא שמעודדים את מערכות הפינוי לפנות רעלים מהגוף וכן צמחי מרפא שמחזקים את הכבד שהוא המסננת המרכזית שלנו לניקוי של רעלים.

צמחי מרפא מובילים בתהליכי דה טוקס:

Taraxacum folia/radix (עלי/שורש שן ארי)

עלי הטרקסקום מגבירים פינוי רעלים דרך השתן ואת נפח השתן, וכך מסייעים גם להורדת לחץ דם ולהפחתת בצקת. שורש הטרקסקום (radix) מגביר הפרשת אנזימי עיכול ומיצי מרה וכך מגביר פינוי רעלים דרך הכבד. הוא גם מנקז רעלים דרך הלימפה ודרך מערכת השתן. לצד פעילות זו, הוא  מחזק ומגן על הכבד. הוא מותווה גם להורדת שומנים וכולסטרול, לדלקות מפרקים ולמצבי עצירות. את העלים ניתן ליטול כחליטה, כתמצית יבשה או כטינקטורה – מיצוי של הצמח במים ואלכוהול או בכמוסות. את השורש ניתן ליטול כמרתח, תמצית יבשה או טינקטורה.

Urtica dioica (עלי סרפד)

יתרונם של עלי הסרפד הוא בשילוב בין פעילות מפנה ומנקזת רעלים לבין פעילות מזינה, מחזקת ובונה דם. הם עוזרים בהגברת פינוי רעלים דרך השתן, נוגדי דלקת, נוגדי אלרגייה, מורידים רמות סוכר בדם ומעלים רמות המוגלובין ולכן טובים למצבי אנמיה. ניתן לחלוט אותם במים רותחים ולשתות או ליטול בצורה של טינקטורה.

Galium aparine (דבקה זיפנית)

זהו צמח  שעוזר בניקוי רעלים מהגוף דרך השתן, הלימפה והצואה. מותווה למקרים של דלקות בעור ובמפרקים וכן למצבי דלקת. אפשרי בחליטה או בטינקטורה.

Sylibum marianum (גדילן  מצוי)

זרעי הסיליבום מצטיינים ביכולת גבוהה לשקם ולחדש את תאי הכבד. פעילות זו חיונית במיוחד בתהליך של ניקוי רעלים, בו חשוב להגן על הכבד מפני כל הרעלים המתפנים. בנוסף, הצמח מגביר פינוי רעלים על ידי הכבד ומגביר יציאות. אפשרי בטינקטורה,תמצית יבשה או מרתח.

 

איך מרגישים בעקבות הניקוי

ניקוי רעלים מאפשר לעשות תהליך של reset בגוף, כלומר מאפשר לגוף לחדש ולחזק את כוחות הריפוי הטבעיים שלו על מנת לשפר את מצבו הבריאותי ולמנוע מחלות.

בימים הראשונים שלאחר הניקוי בד"כ מרגישים פחות טוב. לעיתים קרובות אנשים מדווחים על תופעות כגון חולשה, סחרחורת, כאבי ראש, שלשולים, השתנה מרובה, דכדוך או נטייה לרגזנות. התופעות הללו אמנם לא נעימות, אך הן מראות שהניקוי עובד ורעלים מתחילים להתפנות מהגוף.

 

לאחר מספר ימים, התופעות האלו לרב נעלמות ומרגישים הרבה יותר טוב. בשלב הזה אנשים לרב מדווחים על תחושה של קלילות, פחות נפיחות בבטן, היציאות מתאזנות, העירנות והריכוז גדלים, יש תחושה של חיוניות ואנרגיה, השינה משתפרת, מתחיל תהליך של  ירידה במשקל ויש תחושה כללית מאד טובה.

לאנשים שתזונתם היומיומית בריאה ומאוזנת, ההמלצה היא לעשות ניקוי פעם בשנה, שכן הם עדיין חשופים לרעלים סביבתיים שונים כמו קרינה וזיהום אוויר וכן למתחים נפשיים. לאנשים שסובלים מסימפטומים ושתזונתם אינה מאוזנת, ההמלצה היא לעשות ניקוי רעלים פעמיים בשנה.

מעבר לתזונה, פעילות גופנית מהווה חלק בלתי נפרד מסילוק פסולת ורעלים מהגוף. היא מגבירה את זרימת הדם, את פעילות הלימפה, משפרת את מצב הרוח, מגבירה הזעה שמנקזת רעלים מחוץ לגוף, מפיגה מתחים וגורמת לתחושה טובה.

במקביל לתהליך פינוי הרעלים מהגוף, חשוב לפעול ברמה הנפשית, ללמוד להפיג מתחים ולאמץ חשיבה חיובית. כל אלה יתרמו להפחתה בעומס הרעלים שנוצרים בגופינו, ולפינוי טוב יותר של רעלים שמגיעים מהסביבה.

טליה בראל רפואה טבעית- 0506050997

רוצה לקבל עוד מאמרים ישירות לתיבת המייל שלך?
השאירי פרטים בתיבה ותקבלי:

- מאמרים וטיפים לתזונה בריאה והתמודדות עם מחלות ישר לתיבת המייל הפרטית שלך
- עדכונים על המבצעים שלי וסדנאות חדשות
- מדריך מתנה!
bottom of page