top of page

טיפול טבעי בסוכרת

מהי סוכרת?
סוכרת מוגדרת כהפרעה מטבולית המאופיינת ברמות גלוקוז גבוהות בזרם הדם. סוכרת הפכה להיות מגיפה בעולם המערבי בשנים האחרונות. בישראל מוגדרים כיום כ – 500,000 איש כסובלים מסוכרת, וכ – 200 אלף אנשים במצב המוגדר כטרום סוכרת.


ש להבחין בין שני סוגים מרכזיים של סוכרת:
סוכרת סוג 1- זוהי מחלה אוטואימונית שמתחילה בד"כ בילדות או בנערות, בה תאי הלבלב מפסיקים לייצר אינסולין, והאדם חייב לקבל זריקות של אינסולין למשך כל חייו על מנת להכניס את הגלוקוז לתאים.
סוכרת סוג 2- זוהי מחלה נרכשת, שבעבר הייתה נחלתם של מבוגרים בלבד וכיום יכולה להתחיל אף בגיל הנערות. סוכרת סוג 2 נובעת מתזונה לקויה, חוסר פעילות גופנית, סטרס, תרופות, עודף משקל, שחלות פוליציסטיות, לחץ דם גבוה, שומנים וכולסטרול גבוה בדם ונטייה גנטית.

 

הסימפטומים של סוכר גבוה בדם:

רעב מוגבר- התאים לא מקבלים מספיק גלוקוז ונשלחת הודעה למוח של רעב.

השתנה מוגברת- רמה גבוהה של גולוקז בדם מובילה לעלייה ברמת הגלוקוז בשתן, שמושך איתו נוזלים מחוץ לגוף וגורם להשתנה מרובה ולהתייבשות.

צמא מוגבר ויובש בפה- כתוצאה מההשתנה המרובה.

עייפות וחולשה- כתוצאה מכך שהתאים לא מקבלים מספיק גלוקוז הדרוש לייצור אנרגיה

עור יבש ומגורה- השתנת יתר יכולה להוביל למצב של עור יבש, דבר שחושף את העור לפצעים, גירויים ואקזמות. בנוסף, עודף הסוכר בדם פוגע בתנגודת החיסונית למזהמים. 

 

סיבוכים כרוניים:

נוירופתיה- פגיעה בעצבים בעקבות פגיעה בכלי הדם הקטנים שאמורים להזרים דם וחמצן לעצבים. הפגיעה מתבטאת בנימול, עקצוץ, תחושת שריפה וכאב של כפות הרגליים והגפיים התחתונות. במידה וזה מחמיר לכדי אובדן תחושה בכפות הרגליים, פצעים ברגליים לא נרפאים והם עלולים להסתבך למצב של נמק, שיחייב ניתוח של קטיעת איברים. סוכרת היא הסיבה המובילה לכריתת רגליים בעולם המערבי.

טרשת עורקים- רמות סוכר גבוהות בדם פוגעות בעורקים ומביאות להתקשותם. אותה טרשת עלולה להוביל ללחץ דם גבוה, לתעוקת חזה או התקף לב.

נזק לראייה- רטינופתיה- הסוכר מזיק לכלי הדם הקטנים ברשתית, דבר שעלול לגרום לדימום בהם, לצלקת ברשתית, לעכירות שלה ועד לעיוורון.

אי ספיקת כליות- הסוכר גורם לפגיעה בכלי הדם בכליות, ועם הזמן נפגעת היכולת שלהן לסנן את הדם, מצטברים רעלים בדם ובסופו של דבר החולה עלול להגיע למצב של אי ספיקת כליות..

אימפוטנציה- כתוצאה מהנזק העצבי, יכולה להיות פגיעה בזיקפה.

חמצת מטבולית- (Ketosis)- התאים לא יכולים להשתמש בגלוקוז, ולכן הם מפרקים תאי שומן כמקור של אנרגיה. פירוק השומן לחומצות שומן הופך אותן לגופי קטונים, שהינם רעילים ומעלים את החומציות של הדם. מצב זה מתבטא בריח של אצטון מהפה. זהו מצב מסכן חיים שכן הוא עלול להידרדר לתרדמת.

היפוגליקמיה- מצב בו רמות הסוכר יורדות מתחת ל- 70, שיכול להיגרם במצב של סוכרת לא מאוזנת. זהו מצב מסכן חיים שיכול להוביל לאיבוד הכרה. הסימנים המקדימים הם: סחרחורת, חולשה, הזעה, רעד, עצבנות, רצון עז למתוק, דופק לב מואץ, כאב ראש, בלבול, הפרעה בראייה.

אבחון:

על מנת לוודא מה רמת הגלוקוז בדם, יש לבצע בדיקת דם פשוטה לאחר צום של 8 שעות. רמות סוכר שבין 100-125 מ"ג לדציליטר הן מצב שמוגדר בראייה הנטורופתית כטרום סוכרת. זהו מצב שבו התאים עמידים לאינסולין, כלומר לא מאפשרים לאינוסלין להכניס הגלוקוז אליהם. לאור זאת, הלבלב מפריש יותר ויותר אינסולין כדי להכניס גלוקוז לתאים, אך הגלוקוז לא מצליח להיכנס לתאים ורמתו בדם ממשיכה לעלות. עם הזמן, הלבלב מותש מפעילות היתר, ולכן מייצר פחות ופחות אינסולין. בבדיקות הדם נראה רמות סוכר שמעל ל – 126, מצב שמוגדר כסוכרת.

מדד חשוב נוסף הוא HbA1C- המוגלובין מסוכרר. זוהי בדיקת דם הבודקת את ממוצע רמות הסוכר בדם בשלושת החודשים שקדמו לה. היא מהווה מדד חשוב לחומרת המחלה וליעילות הטיפול בה.

הבעיה העיקרית של רמות סוכר גבוהות בדם היא שהאדם לא מרגיש בתופעות כלשהן במשך שנים רבות, במהלכן רמות הסוכר הולכות ועולות. הסימפטומים מתחילים רק כאשר רמת הסוכר גבו כזו שהן פוגעוה במידה שהיא פוגעת במערכות גוף שונות.

הטיפול הטבעי בסוכרת:

לרפואה הקונבנציונלית יש מענה תרופתי להתמודדות עם רמות גבוהות של סוכר בדם, אך היא מתייחסת לסוכרת כאל מחלה פרוגרסיבית וחשוכת מרפא. בטיפול הקונבנציונלי נהוג להשתמש תחילה בתרופות שמינונן עולה עם הזמן, בהמשך לעתים קרובות יש צורך בזריקות אינסולין, כך שהאדם הופך לתלוי בתרופות שיש להן גם תופעות לוואי רבות.

הבשורה הטובה היא שאפשר למנוע סוכרת ובמקרים רבים, אפשר לטפל בסוכרת באופן טבעי, לשפר את התנגודת של התאים לאינסולין, לאזן את רמות הסוכר בדם ואף לסייע לשיקום של הלבלב, וזאת ללא תרופות, וללא תופעות לוואי!

כשאני מטפלת באדם עם רמות סוכר גבוהות אני מכוונת אותו לתזונה שתפחית את רמת הסוכר בדם, לפעילות גופנית שתסייע לגלוקוז להיכנס טוב יותר לתאים ונותנת צמחי מרפא שמפחיתים את רמות הסוכר ומסייעים לשיקום הלבלב. המטרה בטיפול הטבעי ברמות סוכר גבוהות בדם היא לעזור לגוף לחזור לאיזון ולתפקוד תקין, לפתור את הבעיה מהשורש, כך שהתוצאות יתקיימו לאורך זמן.

 

תזונה לטיפול בסוכרת:

חשוב להתאים את ההנחיות התזונתיות והתפריט למטופל ולמצבו, אך ככלל יש מספר עקרונות חשובים בטיפול תזונתי בסוכרת:
 

  • דגש על מזונות עם אינדקס גליקמי נמוך- אינדקס גליקמי הוא המידה והמהירות בה המזון מעלה את רמת הגלוקוז בדם. מזון עם אינדקס גליקמי נמוך יעלה את הגלוקוז בדם לרמה נמוכה, ויעשה זאת באופן איטי, דבר שיגרום לרמות סוכר מאוזנות בדם לאורך זמן

  • לאכול כול שעתיים שעתיים שלוש- כדי לשמור על רמה יציבה של סוכר בדם ולמנוע הפרשת אינסולין מוגברת מהלבלב. דילוג על ארוחה ומצד שני אכילה של ארוחות כבדות בבת אחת יכול להוביל למצב של היפוגליקמיה (רמת סוכר נמוכה מדי בדם)

  • להקפיד על תזונה עתירה בסיבים תזונתיים- ירקות, פירות, קטניות, דגנים מלאים. הסיבים מאטים את ספיגת הסוכר והשומנים בדם, מגבירים את תחושת השובע ומסייעים ליציאות תקינות

  • להרבות בחומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3- אומגה 3 שמגמישה את מעטפת התאים, ולכן משפרת את כניסת הגלוקוז אליהם

  • להרבות באכילת מזונות עשירים בכרום- כרום הוא מינרל שעוזר לאינסולין להכניס גלוקוז לתאים: שמרי בירה, נבטי חיטה, דגנים מלאים, מוצרי סויה, שום ובצל

  • לצרוך מזונות עשירים במגנזיום- מגנזיום מעורב ביצירת האינסולין וניצולו בגוף: עלים ירוקים, קטניות, דגנים מלאים, אגוזים, שקדים, בננות

  • להרבות באכילת שום ובצל- מפחיתים סוכר בדם וכן את נזקי הסוכר בגוף

  • קינמון- נמצא שקינמון משפר את רמות הסוכר בדם של חולי סוכרת סוג 2

  • להרבות בצריכת אנטיאוקסידנטים (נוגדי חמצון)- כשהסוכר בדם עולה, עולה גם רמת הרדיקלים החופשיים בתאים. כדי להילחם בהם, יש להרבות בצריכת ירקות ופירות שמכילים הרבה נוגדי חמצון. הפירות שיש בהם הכי הרבה נוגדי חמצון והאינדקס הגליקמי שלהם נמוך הם פירות היער

 

חשיבות הפעילות הגופנית:

על מנת להוריד את רמות הסוכר בדם, יש להקפיד על פעילות גופנית אירובית כל יום! במהלך הפעילות הגופנית השרירים משתמשים באופן מוגבר בגלוקוז, וכתוצאה מכך רמת הסוכר בדם יורדת. בנוסף, פעילות גופנית הוכחה כשיטה היחידה שיכולה לייצר רצפטורים (קולטנים) חדשים לאינסולין, דבר שעוזר לאינסולין להכניס את הגלוקוז לתאים. מומלץ לעשות פעילות גופנית מתונה במשך 30 דקות מידי יום: הליכה, ריצה, אופניים, שחייה, אירובי, זומבה, ריקודי עם ועוד.

 

צמחי מרפא להורדת סוכר בדם:

הטיפול הצמחי נועד לעודד את כוחות הריפוי של הגוף, לתת להם סיוע נוסף במקרים בהם הגוף חלש, הבעיה נמשכת זמן רב, השינוי התזונתי לא מספיק מיושם או כשמעורבות כבר תרופות.

צמחים שכיחים בטיפול ברמות סוכר גבוהות בדם הם:

Gymnema sylvestre- מגביר את רגישות התאים לאינסולין, משפר ומשקם את תאי הלבל, מוריד רמות סוכר בדם, מוריד רמות שומנים וכולסטרול בדם, עוזר בוויסות תיאבון ותשוקה למתוק ולכן להרזייה. מותר גם בסוכרת הריונית.

Ganoderma lucidum (פטריית ריישי)- מוריד רמות סוכר בדם, מוריד לחץ דם, מוריד רמות שומנים וכולסטרול בדם, מרגיע ומחזק.

Trigonella foenum graecum (חילבה)- מפחית ספיגת סוכר, מפחית שומנים וכולסטרול בדם.

 

טיפולי מגע

כאמור, חולי סוכרת סובלים לעתים קרובות מזרימת דם לקויה, ולכן מומלץ לקבל טיפולי מגע כגון: רפלקסולוגיה, עיסוי, שיאצו, שיעזרו לשיפור זרימת הדם ומניעת כיבים.

 

טיפול להרחבת כלי הדם בגפיים

קרם למריחה יומיומית על כפות הרגליים, לשם מניעת יובש והרחבת כלי דם. אני עובדת עם קרם esculan , שמאושר על ידי האגודה הישראלית לסוכרת. הקרם מכיל שני צמחי מרפא מובילים לחיזוק כלי דם ושיפור זרימת דם: Aesculus hippocastanum ו - Ruscus aculeatus. מריחה יומיומית של הקרם על כפות הרגליים מפחיתה את הסיכון לפצעים, כיבים ואקזמות בכף הרגל.  לפרטים נוספים על הקרם באתר: www.esculan.com

לפרטים נוספים אתם מוזמנים ליצור איתי קשר- 0509910420
בריאות שלמה

רוצה לקבל עוד מאמרים ישירות לתיבת המייל שלך?
השאירי פרטים בתיבה ותקבלי:

- מאמרים וטיפים לתזונה בריאה והתמודדות עם מחלות ישר לתיבת המייל הפרטית שלך
- עדכונים על המבצעים שלי וסדנאות חדשות
- מדריך מתנה!
bottom of page