top of page

טיפול טבעי תומך במנופאוזה - גיל המעבר

כל אישה נולדת עם כמיליון ביציות, מתוכן רק כ-400 ביציות פוריות ומגיעות לשלב הביוץ. כך יוצא שבאיזור גיל 50 כבר נשארות מעט מאוד ביציות, והביוץ מתקיים באופן לא סדיר. במנופאוזה השחלות מקטינות את ייצור האסטרוגן והפרוגסטרון, והביוץ מפסיק.  מנופאוזה מוגדרת כהפסקת ווסת אצל נשים למשך 6-12 חודשים רצופים.

סימפטומים למונופאזה:

• גלי חום - שכיח ב-80% מהנשים בתקופת המנופאוזה. בזמן גל חום מתרחשת הרחבת כלי דם פריפריים הגורמת לעליה בחום העור ולהסמקה בעור, מבלי לשנות את חום הגוף הפנימי.

• הזעות לילה - בלילה יש נטייה לגלי החום להתגבר ולהתבטא אף בהזעה משמעותית. 

• יובש בנרתיק- הירידה באסטרוגן משפיעה על דופן הנרתיק. הדופן נעשית דקה יותר, בלוטות הריר הולכות ונעלמות והרירית מתייבשת. 

• יובש בעור - מאותה סיבה.

• דלקות חוזרות בדרכי השתן- ירידה ברמת הורמון האסטרוגן גורמת לירידה ברמת אוכלוסיית החיידקים הטבעית של הנרתיק ולהורדת רמת החומציות. כתוצאה מכך, ישנה ירידה משמעותית בעמידות הנרתיק ומערכת השתן כנגד זיהומים. 

• פגיעה בזיכרון וקשיי ריכוז - אסטרוגן, פרוגסטרון וטסטוסטרון מווסתים את תפקוד המוח ע"י מערכת של נוירוטרנסמיטורים שכוללת אצטיל כולין, סרוטונין נוראדרנלין ודופמין. שינוי במערך ההורמונלי משפיע על היכולות הקוגניטיביות.

• תנודות במצבי רוח - כתוצאה מאותו שינוי המערך ההורמונלי

• פלפיטציות - תחושה של דפיקות לב מואצות. 

• בעיות שינה – בעיקר התעוררות לפנות בוקר בגלל עלי חום, אך לעתים קושי להירדם והתעוררויות תכופות במהלך הלילה גם כתוצאה מאי שקט

• עייפות  - בעיקר כשהשינה מופרעת

• ירידה בחשק המיני - כתוצאה מהירידה באסטרוגן

• השמנה בטנית - הורמון האסטרוגן אחראי בין השאר על הפיזור של השומן בגוף. ירידה באסטרוגן מביאה לעתים קרובות לעלייה בשומן הבטני. השמנת "אגס" של הירכיים והישבן נחשבת להשמנה אסטרוגנית, ואילו כשרמת האסטרוגן בגוף יורדת, נודד שומן לאיזור הבטן. השמנה זו מקושרת למחלות כמו סוכרת סוג 2, כבד שומני, מחלות לב וכלי דם.

כדי לקבוע האם האישה בשלב המונופאזה, לעיתים נעשות בדיקות דם המודדות את רמת ההורמונים המשתתפים בתהליך הרבייה. בבדיקות אלו נמדדות רמות האסטרוגן ורמות ההורמון FSH (הורמון מגרה זקיק), המופרש מבלוטת יותרת המוח אל השחלות. בתסמונת גיל המעבר נראית עלייה ברמות FSH  וירידה ברמות אסטרוגן.

 

למנופאוזה שלבים שונים : 

  • פרה-מנופאוזה - תקופת טרום מנופאוזה. בתקופה הזו נשים כן מקבלות וסת, אבל לעתים חוות  חלק מהתסמינים.​

  • מנופאוזה- הפסקת וסת אצל נשים לתקופה של 6-12 חודשים.

  • פוסט-מנופאוזה – התקופה שלאחר המנופאוזה, לאחר שמסתיימים הסימפטומים של המנופאוזה. 

חשוב לכתוב- מנופאוזה היא תהליך טבעי, נשי ומביאה איתה הרבה מתנות.
במערב יש סגידה למעיין הנעורים – everlasting youth  ומפה היחס השלילי למנופאוזה והשם "גיל הבלות" (למי קראת בלה?!).

יש תרבויות בהן היחס אל המנופאוזה הוא כאל שלב טבעי וחשוב בחיים, המביא איתו כבוד עצום וחכמה. נמצא כי נשים בתרבויות אלו סובלות הרבה פחות מתופעות לוואי של המנופאוזה.
גִּיל הַמַּעֲבָר הוא גִּיל הַמֶּעֵבֵר- את אישה בשלה, חכמה, נפתחת אל עצמיותך, מלאת תבונה, אינטואטיבית. האנרגיה שלך יציבה, חזקה, נטולת פשרות. "מחזור הווסת והגאות והשפל של האנרגיה הם 'זרם חלופין'. בגיל המעבר זרם האנרגיה מתגבר ומתייצב. זרם ישר". 

בתקופה זו נשים רבות מתחילות לבטא צורך עז לביטוי עצמי, הבאת האמת שלהן, לעשות מה שהן רוצות, יש יותר חיבור לחכמה ולרוח. לעתים קרובות נשים בתקופה זו בוחנות את חייהן, אפשרויות לשינוי, מדייקות את הצרכים והרצונות שלהן. 

 

זה הוא שער שאם נטיב לצעוד בו במודעות ובקבלה- של המתנות, כמו גם של הפחדים - הוא יטיב עימנו ויהפוך אותנו לנשים מועצמות ומעצימות יותר.

טיפול טבעי בתסמיני גיל המעבר

הטיפול הטבעי הוא בתמיכה במעבר שהגוף והנפש עוברים בשער זה. הקלה על התסמינים, עזרה בתהליך של איזון מחדש, חיזוק מערכות שנחלשו, חיזוק האישה מבחינה רגשית. 

bigstock-Estrogen-Hormone-Levels-Chart-2

תזונה

הגברה של:

  • תזונה שמבוססת על עולם הצומח: תזונה עתירה בירקות ופירות, דגי ים, דגנים מלאים, קטניות, אגוזים וזרעים.

  • דגי ים צפוני שמכילים אומגה 3 כגון סלומון, הליבוט, פרידה, פלמידיה, סרדינים.

  • מזונות המכילים פיטואסטרוגנים - חומרים דמויי אסטרוגן שנקשרים לקולטנים של אסטרוגן ומוסיפים פעילות אסטרוגנית עדינה. עוזרים להפחית תסמינים של גיל המעבר. מקורות עיקריים לפיטואסטרוגנים הינם סויה ומוצריה וזרעי פשתן. מזונות נוספים שמכילים פיטואסטרוגנים בכמות קטנה הם: שומר, ירקות מצליבים ובעיקר הכרוביים, קטניות, נבטי אלפלפא.

 

בתרבויות בהן רוב התזונה מגיעה מעולם הצומח תוך שילוב של פיטואסטרוגנים יש הרבה פחות נשים שסובלות מתסמיני גיל המעבר. תזונה זו מקטינה גם את הסיכון לסרטן השד.

הימנעות או הפחה של: 

ממריצים כגון קפאין, שוקולד ומשקאות קלים גורמים לגירוי של מערכת העצבים הסימפתטית ולהגברת גלי חום.

משקאות אלכוהוליים - אלכוהול גורם להפרשת יתר של מינרלים החיוניים למערכת ההורמונלית ומגביר גלי חום.

נתרן אשר גורם לצבירת נוזלים ולעלייה בלחץ הדם.

מזונות מן החי כגון בשר, חלב ומוצריו וביצים – מכילים לרוב הורמונים מלאכותיים אשר עלולים להחריף את חוסר האיזון ההורמונלי. בנוסף, חלב עלול להכיל כמויות גדולות של זרחן אשר משבש את הספיגה של סידן לעצמות.

• מזונות המכילים רווי או שומן טראנס- בשר בקר, מזון מעובד, מרגרינה, חמאה, שמנים מזוקקים. פוגעים בפעילות של חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3 ועלולים להגביר סיכון למחלות לב וכלי דם.

• פחמימות פשוטות/סוכרים פשוטים - עלייה וירידה מהירה ברמת הסוכר בדם גורמות לשחרור הורמונים כגון אדרנלין ונור-אדרנלין, אשר ממריצים את מערכת העצבים הסימפתטית וגורמים לחוסר איזון עצבי והורמונלי.

תוספים רלוונטיים:
• ויטמין E - יעיל בהקלה על גלי חום ומקל גם על היובש הנרתיקי. 

• GLA, שמן בוראג', שמן נר הלילה-  כמות ה  GLA בגופנו יורדת עם הגיל ומושפעת לרעה מתזונה המכילה חומצות שומן רוויות ושומן טרנס. GLA מפחית גלי חום, משפר את מראה העור, בעל השפעה אנטי דלקתית והשפעה נוגדת דכאון.

צמחי מרפא:

Angelica Sinensis – Dong Quai- אפקט של פיטואסטרוגן, מחזקת ומזינה את הכבד

Vitex Agnus Castus- מאזן הורמונלית, משפר מצב רוח, עוזר ליובש וגינלי

Cimicifuga Racemosa – Black Cohosh- מאזן ומזין את המערכת ההורמונלית אצל נשים, מקדם אסטרוגן, מקרר, מביא לירידה משמעותית בגלי חום, עוזר לבעיות שינה

Dioscorea villosa- מאזן ומזין את המערכת ההורמונלית הנשית, מרגיע את מערכת העצבים

Leonurus cardiaca- מקדם אסטרוגן, מותווה לגלי חום, עצבנות, חרדות, חוסר שקט, נדודי שינה

 

בגישה נכונה לגיל הזה, גיל של חוכמה, ניסיון חיים, פוטנציאל לעצמאות ולביטוי עצמי, תוך הזנה טובה ונכונה, בסיוע של צמחי מרפא מתאימים, ניתן לחיות אותו בשמחה, במלאות, בעשייה ברוכה ובאיזון.  

רוצה לקבל עוד מאמרים ישירות לתיבת המייל שלך?
השאירי פרטים בתיבה ותקבלי:

- מאמרים וטיפים לתזונה בריאה והתמודדות עם מחלות ישר לתיבת המייל הפרטית שלך
- עדכונים על המבצעים שלי וסדנאות חדשות
- מדריך מתנה! טיפול טבעי בביות במערכת העיכול
bottom of page