top of page

הטיפול הטבעי ב - PMS
תסמונת קדם וסתית

PMS, התסמונת הקדם וסתית, כוללת שינויים גופניים ונפשיים שמתרחשים אצל חלק מהנשים בימים שלפני הדימום הווסתי. השינויים האלו הופכים לבעייתיים ברגע שהם גורמים לכאב, חוסר נוחות, הפרעה בתפקוד או שיבוש באורח החיים של האישה.

מה הם הסימפטומים של PMS?

הסימפטומים יכולים להיות גופניים ו/או נפשיים.
סימפטומים גופניים יכולים לכלול כאבי ראש, כאבי בטן, כאב גב, כאבי שרירים ומפרקים, הצטברות של נוזלים, רגישות או נפיחות בשדיים, קשיי הירדמות, בעיות עיכול שונות, קשיי ריכוז, אקנה, תחושת חולי כללי ועוד.
סימפטומים נפשיים יכולים לכלול עצבות, חרדה, עצבנות וחוסר שקט, מצבי רוח משתנים, אגרסיביות, הצפה רגשית, בכי בלתי נשלט ועוד.

מה הגורמים ל- PMS?

גורם מרכזי לתסמונת הקדם וסתית הוא חוסר איזון הורמונלי שהאישה חווה.
חוסר האיזון יכול להיות עודף או חוסר של ההורמון אסטרוגן, עודף או חוסר של ההורמון פרוגסטרון, עודף או חוסר של ההורמון פרולקטין, עודף של ההורמון FSH (הורמון שמופרש על ידי ההיפופיזה שבמוח ומשפיע את השחלות), עודף של ההורמון אלדוסטרון (הורמון שמופרש על ידי בלוטת האדרנל ועודף שלו גורם לצבירת נוזלים) או רמות נמוכות של הורמוני בלוטת התריס (מצב שמוגדר כתת פעילות של בלוטת התריס). 
בתהליך האבחון אנחנו מוצאות את המקור ומתאימות את הטיפול בהתאם.


מה גורם לחוסר האיזון ההורמונלי?
עודף אסטרוגן בתזונה (תזונה מרובה מהחי), חומרים דמויי אסטרוגן בתזונה (בחומרי הדברה, בפלסטיקים, בתכשירי טיפוח ועוד), ליקויים בתפקוד הכבד שאמור להפריש מהגוף עודפי הורמונים  - גם כאן התזונה קשורה כי עודף רעלים בתזונה מעמיסה מאד על הכבד.
בהיבט הנ
פשי-רגשי, לעתים קרובות נמצא קשר בין התסמונת הקדם ווסתית לבין תחושה של תקיעות וחוסר ביטוי בחיי האישה. אחרי הביוץ (שמתקיים כשבועיים לאחר הווסת), הגוף מתכונן להגשמה ומימוש שיבואו לידי ביטוי באפשרות לבריאת חיים חדשים. כשלא נוצרת הפריה ורירית הרחם מתכוננת לנשירה (לקראת הווסת), כל הצרכים והרצונות הלא ממומשים ותחושת התקיעות עולים על פני השטח  ויכולים לקבל ביטוי פיזי של כאב, עווית ותקיעות גופנית בזמן זה. 

מה הטיפול הקונבנציונלי ב PMS ?

הטיפול הקונבנציונלי ב PMS  כולל גלולות למניעת הריון, משככי כאבים שונים ולעתים תרופות פסיכיאטריות ממשפחת ה SSRI על מנת להשפיע על מצב הרוח של האישה. כל הטיפולים הללו יכולים להביא להקלה בסימפטומים אותם חווה האישה. 


אז מה הבעיה?
הגלולות למניעת הריון מונעות את הביוץ ואת השינויים של התהליכים ההורמונליים הטבעיים של האישה. הן למעשה יוצרות איזון מדומה שנכפה על הגוף. חלק מהנשים חוות מגוון תופעות לוואי בשימוש בגלולות אלו כגון: השמנה, כאבי ראש, אקנה, עלייה ברמת הכולסטרול, פגיעה בתפקוד הכבד וכן ידוע שהן מעלות את הסיכון לסרטנים הורמונליים.
כשמפסיקים להשתמש בגלולות, חלק מהנשים חוות אי סדירות במחזור, התפרצות של אקנה, וסתות כבדות מאד או היעדר וסת, וחלקן מתקשות להיכנס להריון. 
משככי הכאבים במידה ונלקחים לעיתים קרובות או אם לוקחים מספר סוגים עלולים לפגוע ברירית הקיבה ולגרום לכיב, מעמיסים מאד על תפקוד הכבד שצריך לנטרל ולהפריש אותם מהגוף ועלולים לגרום להתמכרות ולקושי להיגמל מהם. 
תרופות פסיכיאטריות ממשפחת ה SSRI גורמות לעתים קרובות לשלל תופעות לוואי כגון: השטחה רגשית (לא עצובים ולא שמחים במיוחד), השמנה, אובדן חשק מיני ועוד. הן מאד ממכרות וכשמספיקים אותן, לרוב חווים תסמיני גמילה לא פשוטים. 


כל הטיפולים האלו מטפלים בסימפטומים ולא בשורש הבעיה. בנוסף, הם מכריחים את הגוף לפעול בצורה שמנוגדת למהלך הטבעי שלו, ולכן יש להם לעתים קרובות תופעות לוואי בלתי רצויות.
ואולי הכי חשוב – הם לוקחים מהאישה את האפשרות לעזור לעצמה מתוך הקשבה לצרכים הנפשיים והגופניים שלה, את היכולת שלה לתמוך בעצמה מתוך חיבור לגופה ולנפשה.

 

4254723.jpg

איך אני מטפלת בתסמונת קדם ויסתית

הטיפול שלי כולל אמצעים טבעיים בלבד שנועדו לטפל הן בהיבטים הפיזיים והן בהיבטים הנפשיים של האישה. הטיפול כולל מתן צמחי מרפא, תוספי תזונה, שינויים תזונתיים בהתאמה אישית ועבודה רגשית. 


צמחי מרפא:
אני נותנת צמחי מרפא מאזנים הורמונליים, צמחים שמשפרים את תפקוד הכבד ולפי הצורך צמחים מרגיעים, צמחים מרוממי מצב רוח, מאזנים עצבית, משככי כאב ומפחיתים התכווצות יתר של הרחם. 
דוגמאות לצמחים מרגיעים:
Melissa off. (מליסה רפואית) – מרגיעה, מרוממת מצב רוח, מפחיתה כאבי בטן וגזים.
Scutellaria laterifolia (קערורית אמריקאית) – מרגיעה, נוגד חרדה, נוגד עווית שרירים.
Withania somnifera (אשווגנדה) – מאזנת עצבית, תומכת בבלוטת האדרנל שחיונית להתמודדות עם מצבי סטרס, מרגיעה, נוגדת דיכאון, בונה דם וטובה למצבי אנמיה, אנטי דלקתית. 
דוגמאות לצמחים מאזנים הורמונלית:
Vitex agnus castus (שיח אברהם) – מאזן הורמונלי לאישה, מעלה רמות פרוגסטרון, מווסת רמות אסטרוגן, מווסת רמות פרולקטין ודופמין (הורמון שמשפיע על מצב הרוח), נוגד דיכאון על רקע הורמונלי, נוגד עווית לרחם ומשכך כאב.  
Angelica sinensis (אנג'ליקה סינית) – מאזנת הורמונלית, מכילה פיטואסטרוגנים שמווסתים את רמות האסטרוגן, נוגדת עווית לרחם ובכך מפחיתה כאבי ווסת, בונה דם ועוזרת לאנמיה. 
Dioscorea villosa (בטטת בר) – מאזנת הורמונלי, מכילה פיטואסטרוגנים שמווסתים את רמות האסטרוגן, נוגדת עווית לרחם ובכך מפחיתה כאבי ווסת.
דוגמאות לצמחים שמשפרים את תפקוד הכבד:
Paeonia lactiflora (אדמונית) – ממריצה את הכבד, נוגדת עווית ומשככת כאב, מפחיתה דלקתיות בגוף, מרגיעה
Taraxacum officinalis (שן ארי) – ממריץ את הכבד, מגן על הכבד, עוזר לכבד להוציא רעלים מהגוף. 
Sylibum marianum (גדילן מצוין) – ממריץ את פעילות הכבד, מלא בנוגדי חמצון מעולים שמגנים על הכבד מפני רעלים. 
דוגמאות לצמחים משככי עווית וכאב:
Viburnum spp (מורן) – נוגד עווית לרחם, משכך כאבי PMS וכאבי ווסת, מרפה שרירים. 
) Corydalis yanhusouקורידלית) – נוגד עווית, משכך כאבים כללי, נוגד דלקת, מוריד לחץ דם
Valeriana off. (ולריאן רפואי) – מרגיע, מרומם, משכך כאב, עוזר לשינה, מוריד לחץ דם


תוספי תזונה
לעתים קרובות, אני ממליצה על תוספי תזונה על מנת להשלים חסרים תזונתיים, לתמוך באיזון ההורמונלי ולשכך כאבים. לדוגמא:
אומגה 3 או אומגה 6 (GLA)– אלו חומצות שומן חיוניות שמסייעות להפחית ייצור של הורמונים מעוררי דלקת ומגבירים ייצור של הורמונים מפחיתי דלקת. חומצות שומן אלו מקלים על התכווצויות וכאבים ברחם, צבירת נוזלים, עצבנות וחוסר מצב רוח. 
קומפלקס ויטמיני B – מאזנים את מערכת העצבים, מרגיעים ומעלים רמות אנרגיה. אחד מהם, B6, עוזר בהורדת רמות אסטרוגן גבוהות, מפחית צבירת נוזלים ומסייע לכבד להפריש עודפי הורמונים. 
מגנזיום – עוזר להרפיית שרירים, להפחתת כאבים והרגעה


תזונה ואורח חיים
הטיפול כולל גם דגשים בתזונה כך שנכניס פחות אסטרוגן חיצוני לגוף, פחות רעלים שמכבידים על הכבד שלנו ויותר ויטמינים, מינרלים, אומגה 3, פיטואסטרוגנים שיעזרו לנרמול רמות האסטרוגן, נוגדי חמצון שיעזרו לשיקום של הכבד וסיבים שיעזרו לנו לנקות רעלים. מעבר לכך, פעילות גופנית מותאמת אישית אלייך תתרום להפחתת כאב, להרגעה והפחתה בהצטברות של נוזלים.


תמיכה רגשית
מעבר לטיפול הנטורופתי, אני רואה חשיבות רבה בתמיכה נפשית ורגשית, שימוש בטכניקות שונות של הרפיה (כמו תרגילי נשימה, טיפולי מגע, דמיון מודרך), קבלת כלים לויסות רגשי והתבוננות משותפות על מה שעולה בך בזמן הזה בחודש (לפעמים מתגלותשם ממש קריאות נשמה!)

אם את מעוניינת בטיפול טבעי, בתהליך טיפול גופנפש שיותאם אישית לצרכים שלך, על מנת לפתור את חוסר האיזון מהשורש ולתת לך כלים להתמודדות מיטבית, מוזמנת ליצור קשר: 050-6050997


להבנה מעמיקה של הנושא וקבלת כלים לעבודה עצמית לפני ובזמן הווסת, אני ממליצה לך בחום על הספר "מסעות בזמן ירח", של נגה אמטיסט בראל, גינקוסופית ויוצרת מוצרים לתמיכה באישה. הספר יעזור לך לתמוך בעצמך בצורה טבעית וקשובה, יאפשר לך לחוות את התקופה שלפני הווסת ואת הווסת בצורה קלה יותר ועם פחות כאבים, תוך חיבור לטבע שלך ולחוכמה הנשית הנמצאת בך.
כל הפרטים נמצאים כאן

רוצה לקבל עוד מאמרים ישירות לתיבת המייל שלך?
השאירי פרטים בתיבה ותקבלי:

- מאמרים וטיפים לתזונה בריאה והתמודדות עם מחלות ישר לתיבת המייל הפרטית שלך
- עדכונים על המבצעים שלי וסדנאות חדשות
- מדריך לטיפול טבעי בבעיות במערכת העיכול, בחינם!
bottom of page